![]()
‘Zet big data om in kennis en wijsheid’
8 november 2012
Big data is een grote hoeveelheid ongestructureerde informatie. Door deze informatie slim te gebruiken, kunnen we veel kennis en wijsheid vergaren om de zorg te verbeteren. Dat betogen diverse sprekers tijdens het Big Data congres van Zorgvisie ict.
Oscar Wijsman, programmamanager Almere Data Capital, stelt dat we niet om Big Data heen kunnen. ‘Data groeit 40 procent sneller dan de wereldbevolking. De hoeveelheid data verdubbelt elk jaar. We moeten de waarde eruit halen voor klinische kennis.’ Onder big data valt bijvoorbeeld beeldmateriaal als CT-scans en MRI, epd’s, lab data, streaming data, social media en medische publicaties. Deze informatie kan volgens Wijsman gecombineerd worden waardoor het zoeken naar patronen mogelijk wordt. Onderzoeken kunnen groter en uitgebreider. Data zou real-time verwerkt en beoordeeld kunnen worden. Hierdoor ontstaat beter begrip van de patiënt, beslissingen op de ic kunnen beter genomen worden en het databewustzijn verhoogt.
Supercomputer en big data
Doordat de structuur van big data niet in één grote database te vatten is, moet er ook anders nagedacht worden over het gebruik van de data. Frank van der Wal, IT architect bij IBM: ‘Er zijn grote hoeveelheden informatie te vinden op Twitter, in Word-bestanden, pdf-bestanden en ga zo maar door. Deze informatie staat niet in één database. Normaal gesproken voert men zoekopdrachten uit in een database. Bij big data gaat dat andersom. Daar wordt data door zoekopdrachten gehaald en het systeem geeft een seintje als de data voldoet aan de zoekcriteria.’ Van der Wal noemt als voorbeeld alle tweets van een dag. Wanneer een ziekenhuis geïnteresseerd is wat er over hun gezegd wordt, kijken ze alleen naar de berichten waarin zij genoemd worden. Alle andere data is overbodig. Daar draait big data volgens Van der Wal om, eruit halen wat nuttig is en de rest negeren. De toekomst gaat richting supercomputer Watson. Het supersneller systeem zonder gestructureerde database wist twee kampioenen te verslaan in de Amerikaanse kennisquiz Jeopardy. Op elke vraag kon Watson sneller antwoord geven dan twee deelnemers. Ook heeft het systeem zonder moeite een oncologie-examen afgerond. Deze kunde kan volgens Van der Wal veel betekenen voor de medische wereld. ‘De 5000 medische wetenschappelijke publicaties die per dag worden uitgebracht, kan de computer eenvoudig inlezen. Medici kunnen de computer gebruiken als vraagbaak. De computer haalt zelf de relevantie uit teksten.
Oscar Wijsman (links) en hoogleraar gezondheidsrecht Jaap Sijmons (midden)
Transitie naar centrale opslag
In ziekenhuizen en andere zorginstellingen worden nog vaak cd’s, mobiele harde schijven, laptops, personal clouds gebruikt voor data-opslag, zo stelt Misa Dzoljic, oud-bestuurder van het AMC. ‘Dat kan niet langer. De groei van data neemt enorm toe en de uitwisselbaarheid van data is echt belangrijk.’ Als eerste stap richting centrale opslag noemt Dzoljic een samenwerkingsovereenkomst tussen it-professionals, ziekenhuisinkopers en specialisten die het meest baat hebben bij het systeem. ‘Kijk vooral naar de echte problemen waarvoor een oplossing nodig is. Nog te vaak worden oplossingen gevonden voor problemen met een lage prioriteit.’ Dzoljic trekt tot slot een vergelijking met The Matrix. ‘In een wereld vol data, is de redding nog heel vaak door een ouderwetse telefoon.’
Spider Award
Tijdens het congres werd ook de Spider Award uitgereikt. EPIC Anesthesia heeft de prestigieuze prijs gewonnen voor het meest vernieuwende en doelmatige ict-project in de zorg. Het winnende project is een module voor het ziekenhuisinformatiesysteem EPIC die het pre-operatieve proces vergaand verbetert. De module is een expertsysteem dat de anesthesioloog ondersteunt. Alle richtlijnen zijn erin verwerkt en dat maakt dat de specialist binnen tien seconden kan zien welke medicatie, laboratoriumaanvragen en consulten voor de patiënt nodig zijn. Het systeem zorgt voor maatwerk en reduceert medicatiefouten tot een minimum. Bijkomend voordeel is dat het automatisch rapporten genereert en op die manier bijdraagt aan een reductie van de administratieve lasten.
(Zorgvisie/ICT – Mark van Dorresteijn | Twitter | Foto: Michel Zoeter / Reed Business )Uitreiking Spider Award
Meer Zorgvisie
Aanmelden: Talent van het Jaar 2013
Talent van het Jaar is de prijs voor de meest talentvolle jonge zorgmanager De winnaar ontvangt de Zorgvisie Grow/work Talent van het Jaar award en een geldprijs van 50.000 euro van Fonds NutsOhra.
Meld een Talent aan
Dagelijkse nieuwsbrief
Dagelijks verschijnt de nieuwsbrief van Zorgvisie. Wilt u deze ook ontvangen? Meld uzelf snel en eenvoudig aan.
Volg Zorgvisie op Twitter
Redacteuren van Zorgvisie houden u via Twitter op de hoogte van het laatste nieuws. Volg:
@Mark_Zorgvisie en @Wouterzorg.Reageren
via zorgvisie.nl
Oscar Wijsman (links) en hoogleraar gezondheidsrecht Jaap Sijmons (midden)
Uitreiking Spider Award 

